Biz en iyi bildiğimiz işi yapıyoruz..? Sizi internette reklam ediyoruz... !

SEO Fiyatları

Dünya genelinde 600 seo danışmanlığı hizmeti veren ajans, firma ve şirketler ile yapılan seo fiyatları anketi 2012 sonuçlarının bulunduğu haberimiz. SEO sektörüyle ilgilenen herkese hizmet ve ücretler ile ilgili daha iyi bir fikir vereceğini umarak, anket sonuçlarını sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

 

Şurası kesin ki sonuçlarımız mükemmel değil çünkü biz profesyonel bir kamuoyu araştırma firması değiliz. Ankete katılan seo uzmanları ve seo danışmanlığı firmalarının hepsi iletişim bilgileriyle doğrulanmıştır ayrıca 600′den fazla kişi ve kurum katıldığı için manipülatif sonuçların minimuma indiğini düşünüyoruz.

Aşağıda ülkelere göre seo çalışmasının saatlik değerlerini veren bir infografik gösterilmektedir.

Şunu da unutmamak gerekir, seo fiyatları anketine 600′den fazla firma tarafından katılım olmasına rağmen sadece bir ülkeden 10 ve üzeri başvuru olursa değerlendirmeye aldık. Detayları aşağıdaki gibidir:

  • ABD – 287 Katılım
  • İngiltere – 76 Katılım
  • Kanada – 34 Katılım
  • Avusturalya/ Yeni Zelanda – 28 Katılım
  • Almanya/Fransa/Hollanda – 34 Katılım
  • Hindistan – 31 Katılım
Pek çok ülkeden 1 – 3 civarı katılım olmasına rağmen ve bu katılımdan dolayı minnettar olmamıza rağmen sonuçlara yansıtmadık. Bunun nedeni daha doğru ve güvenilir sonuç potası yaratmak.

Seo Fiyatları Anketi Verilerinden Çıkarılacak 9 Analiz

Verilerden çıkarılabilecek 9 kişisel analizim.
1- Saatlik SEO çalışması değeri ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor ama 76$ – 200$ arası en yaygını.
Potaya Hindistan’ın(anketimizdeki ülkeler arasında gelişmekte olan yegane ülke) da dahil edilmesiyle, firmaların toplamının %50′den fazlası 76$-200$ bandına girdi. Bu oran Avustralya ve Yeni Zelanda için %62, ABD için %58.1, Kanada için %56. SEO hizmetini ilk defa almayı düşünenlerin sıklıkla sorduğu seo ücreti nedir sorusuna verilebilecek bir cevap niteliğinde.
2- Projeye göre fiyatlandırma en popüler ve yaygın kullanılan yöntem, en yaygın fiyat 1.000$ – 7.500$ bandı.
 Katılımcıları %70.1′lik bölümü proje bazlı fiyatlandırma sistemini kullandıklarını belirttiler (anketin en yaygın çalışma yöntemi). Danışmanlık şirketlerinin %43′lük bölümü 4 çeşit fiyat aralığı kullandığını belirtti.
  • 1.000$-1.500$ arası,
  • 1.500$-2.500$ arası,
  • 2.500$-5.000$ arası,
  • 5.000$-7.500$ arası,
Doğal olarak proje ihtiyaçlarına göre çok geniş bir fiyat aralığı kullanılıyor, ancak %43′lük bölüm 10.00$ ile 7.500$ arasında değişmekte.
3- Aylık SEO Danışmanlığı Ücretleri
Aylık seo danışmanlığı ücretlendirmesi büyük oranda farklılık gösteriyor. En yüksek orana sahip ücretlendirme aralıkları $251-$500/ayda (%13,8) ve $2,501-$5,000/ayda (%11,3).
4- Açıklamalı Pratik SEO Desteği
Son bir kaç yıldır, seo müşterilerinin önemli bir bölümünden sürekli olarak, seo danışmanı firmaların kendilerine yeterince uygulama bilgisi desteği vermediklerinden şikayetçi oluyorlar. Ancak anket sonucumuza göre seo şirketlerinin %88,5′i müşterilerine bire bir uygulama bigi desteği verdiklerini söylüyorlar.
5- SEO ve Dijital Pazarlama Hizmeti
Ankete katılan seo ajanslarının %25′i hizmet içeriği olarak sadece seo’ya odaklandıklarını belirtirlerken, %26,7′lik bir bölümü de ağırlıklı olarak seo’ya odaklanmakla birlikte, analytics, adwords, sosyal medya v.b. hizmetler ile hizmet portföylerini zenginleştiriyorlar.
6-  Web tasarımı ve Web Geliştirme Ajanslarının SEO’daki Yeri
Katılımcıların içerisinde önemli bir bölümü web tasarım ve geliştirme firmaları oluşturuyor. Özellikle İngiltere’de web tasarım firmaları sadece seoya odaklanmış ajanslardan sayıca daha fazla.
7- Aynı Anda Kaç Seo Müşterisi İle Çalışılıyor
Seo şirketlerinin başarısını etkileyen önemli etkenlerden bir tanesi de, firmanın o ay kaç tane müşterisi için aynı anda çalışma yaptığıdır.
Ekran görüntüsünü analiz edersek, sol taraftaki bölüm seo şirketinin bir ayda kaç müşteriye seo hizmeti verdiğini gösteriyor. Üst taraf ise, danışmanlık firmasının kaç personelinin olduğunu gösteriyor. Doğal olarak müşteri sayısı arttıkça, firma çalışan sayısı da artmakta.
8- Seo Müşterileri Genellikle Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler
Katıldığım konferans ve seminerlerde çok sayıda büyük firmaların ve holdinglerin seo ile ilgili olduğuna şahit olmama rağmen anket sonuçlarına göre seo hizmeti alan müşterilerin büyük bölümünü KOBİ’ler oluşturuyor.
9-  Proje Bazlı Fiyatlandırmanın En Popüler Çalışma Şekli Olmasına Rağmen, Seo Müşterileri Aylık ve Saatlik Ücretlendirme Sistemini de Tercih Ediyorlar
Seo kariyerimin ilk yıllarında, proje bazlı çalışma şekline nadiren rastlıyordum. Fakat bugün seo ajanslarının %70′lik bölümü fiyatlandırmayı proje bazlı yapıyor.

Gebze Web Tasarim, Gebze Web Tasarım, Gebze Web Tasarimi, Gebze Web Tasarım Firmaları, Gebze Web Site, Gebze Web, Gebze Web Dizayn, Gebze Web Yazılım, Gebze Web Sayfa Tasarımı, Web Tasarım, Tasarım, Web Sitesi Yaptırmak, Web Sitesi Firması, Internet Site Tasarımı, Gebze, Web, GebzeWeb, Gebze Web, gebzewebtasarim.com.tr